Chcete-li získat trvalý přístup ke všem informacím a využívat i mnoha dalších výhod, staňte se členem ASPOS. Zaregistrujte se

Novela vyhlášky o školním stravování

pondělí 26. července 2021
legislativa

Před několika dny vyšla vyhláška č. 272/2021 Sb., která mění vyhlášku o školním stravování č. 107/2005 Sb. s platností od 1.9.2021.

Novela vyhlášky reaguje na novelu školského zákona, ve které se zavedl nový typ zařízení školního stravování (výdejna lesní mateřské školy). Zároveň se upravují finanční limity na nákup potravin. Obsah vyhlášky najdete např. zde.

 

Co to znamená pro vedoucí školních jídelen?

Všechny vedoucí by si měly zkontrolovat, zda jejich současné ceny jídel odpovídají nově stanoveným cenovým rozsahům. Pokud ne, musí k 1.9.2021 ceny upravit.

I v případě, že stávající ceny vyhoví novým cenovým rozsahům, je vhodné zvážit a případně realizovat navýšení cen k 1.9.2021. To proto, že inflace cen potravin postupně omezuje vedoucí jídelen při tvorbě vyváženého jídelníčku s ohledem na kvalitu a pestrost stravy a samozřejmě i z hlediska splnění spotřebího koše. Navíc k 1.9. rodiče dětí nějaké změny očekávají a i změna vyhlášky je dobrou oporou pro vedoucí jídelen při obhajobě nových cen.

Pokud by optimální výše cen znamenala zdražení o více než 5%, může vedoucí jídelny zdražení provést nadvakrát. První zdražení k 1.9.2021 a druhé zdražení k 1.1.2022. Postupné zvyšování cen rodiče snáze přijmou a snižuje se tak riziko úbytku počtu strávníků.

Přihlášení

Zapomněli jste své heslo?

Nejste u nás přihlášení?

Registrace

  • přístup do neveřejné části webu
  • možnost stahování dokumentů
  • možnost přispívat do diskusí k odborným článkům
  • slevy pro členy na různé akce a vybrané produkty
Registrace >